0-850-8855519

Blog

17 Mar 2020

Coronavirus’dan korunmak için eldiven kullanmalı mıyız?

Coronavirus’dan korunmak için eldiven kullanmalı mıyız?

Eldivenlerdeki tehlike

El yıkamak veya el dezenfektanı kullanmak yerine lateksten yapılmış tek kullanımlık eldivenleri giymek daha basit ve kolay bir çözüm olarak görülmektedir, ancak bu el yıkamak kadar güvenli midir?

Yeni koronavirüs salgını yayılırken, korunma amacıyla toplumda tek kullanımlık eldiven kullanımı da yaygınlaşmaktadır.

Eldiven ve maske gibi giyeceklerin kullanılması yalancı güven hissi uyandırmaktadır.

? Sürekli eldiven kullanmanın ikinci bir deri gibi görev yapacağını unutmamak gerekir.
?Eldivenlerin öksüren veya hapşıran kişilerin çevreye saçtığı virüsleri toplama potansiyeli vardır.

? Gün boyu eldivenle farklı yerlere dokunularak, eldivenlerde virüsler ve diğer mikroorganizmalar biriktirilir.

? Market, restoran, banka, pazar yeri, diğer işyerleri ve ve toplu yaşam yerlerinde eldiven takan birini gördüğünüzde, saatlerce onları tutmuş olabileceğini ve virüsle bulaşmış malzemeleri onlarla birlikte kullanmış olabileceğini hatırlamakta fayda vardır.

Birisi kirli bir yüzeye eldivenli bir elle dokunduysa, daha sonra virüsü eldiven kullanmayan biri kadar bulaştırabilir. Eldivenlerin değiştirilmeden kullanılması, ellerin yıkanmamasından farklı değildir.

Eldivenle telefona, kaleme, evrak, dosya, market arabasına, kredi kartına, kapı koluna, tırabzana, koltuğa, arabanın direksiyonuna, otobüsteki tutma yerlerine dokunarak virüsleri her yere yayılabilir.

İnsanlar genellikle farkında olmadan sıklıkla yüzlerine dokunurlar, böylece eldivenle ağzına, burnuna veya gözüne temas ederek kendine COVID19 bulaştırabilirler.

Eldivenler çıkartılırken de ellere virüs bulaşabilir bu nedenle eldivenler çıkartıldıktan sonra mutlaka eller yıkanmalıdır.

Tek kullanımlık eldivenler, tekrar kullanılmaz, yıkanmaz, dezenfekte edilmez.

Kullanıldıktan sonra ağzı kapaklı çöp kutusuna atılmalıdır.

Kendisine COVID19 bulaşmasından endişe duyan insanların yapması gereken doğru yönmtemler, solunum ve el hijyenine önem verilmesidir.

Kendinizi ve başkalarını korumanın en iyi yolu: ellerinizi su ve sabun yıkamak veya gün boyunca düzenli olarak el dezenfektanı kullanmaktır.

?Elleri düzenli olarak sabun ve su ile yıkamak veya el dezenfektanı kullanmak virüslere karşı en etkili savunma yollarından birisidir. Eller su ve sabunla en az 20 saniye ovularak yıkanmalıdır.

? Virüsten korunma yollarına tümüyle uyulmalıdır, el hijyeni yanı sıra sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve evde kalınmalıdır.

Discarded gloves
Fotoğraf: Dan Giannopoulos