0-850-8855519

Blog

11 Eki 2019

Grip Tedavisinde İlk 48 Saat Önemli

Grip Tedavisinde İlk 48 Saat Önemli

Grip tedavisinde spesifik grip virüsüne etkili ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar özellikle hastalığın başlangıcında ilk 48 saat içinde etkilidir. Bu nedenle kendisinde grip bulguları olan kişiler vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
Grip hastalığı geçiren kişilerde ateş, halsizlik, kas ağrısı ve öksürük gibi şikayetler görülür. Hastalar yürüme ve günlük işlerini yapmakta zorlanabilirler. Bu nedenle hastalığın bir diğer adı da ‘paçavra hastalığı’dır. Grip sıklıkla nezle ile karışabilir. Nezle daha çok burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma gibi şikâyetlerle devam eder. Nezlede ateş olmaz. Bu iki hastalığı birbirinden ayırmak gerekir. Bir kişi yıl da en fazla bir defa grip geçirebilir. Nadiren bu sayı artabilir. Ama bir kişi yılda birden fazla nezle olabilir.
RİSK GRUBUNDAKİLER AŞI OLMALI
Grip hastalığı; yaşlılar, küçük çocuklar, hamileler, kalp, böbrek, karaciğer, akciğer ve nörolojik hastalığı olanlar, diyabet, astım hastaları ve bağışıklığı baskılanmış hastalarda ağır seyredebilir. Özellikle bu risk altındaki kişilerin ve sağlık çalışanlarının aşı olması önerilir. Aşıyla yüzde 70 oranında bir korunma sağlanabilir. Grip hastalığı geçiren kişilerin okul, iş yeri gibi kalabalık ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Grip tedavisi gören kişiler istirahat etmeli ve bol sıvı tüketmelidir.