0-850-8855519

Haberler

24 May 2014

Havuzlar Enfeksiyon Riski Taşıyor

Havuzlar Enfeksiyon Riski Taşıyor

Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, yaz aylarında insanların akın ettiği havuzların enfeksiyon riski oluşturduğunu belirterek “Kimi zaman havuzların başında çocukların altı değiştiriliyor. Mikroorganizmaların en zengin olduğu yerler dışkıdır, bunun kesinlikle yapılmaması gerekiyor” dedi.

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği tarafından düzenlenen 5. Türkiye EKMUD Kongresi’nde konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, yaz mevsiminin gelmesiyle yurt içi ve yurt dışı seyahatlerin arttığını, insanların denize ve havuza akın ettiğini dile getirdi. Leblebicioğlu, bu alanlarda enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmalara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Mikroorganizmaların rahatlıkla yayılabileceği havuzların çevrelerinde insanların yapılmaması gereken davranışlar sergilediğini anlatan Leblebicioğlu, “Kimi zaman havuzların başında çocukların altı değiştiriliyor. Mikroorganizmaların en zengin olduğu yerler dışkıdır, bunun kesinlikle yapılmaması gerekiyor” diye konuştu.

Havuzların bakımının da çok iyi yapılması, suyun temiz tutulması gerektiğini belirten, insanların deniz kenarlarında ya da havuz başlarında açık yiyecekler tükettiklerini ifade eden Prof. Dr. Leblebicioğlu, enfeksiyon açısından bunların da tehdit oluşturduğuna dikkati çekti. Yiyeceklerin kapalı ortamlarda bulunmasına, günlük olmasına özen gösterilmesini isteyen Leblebicioğlu, elle değil, çatal bıçak kullanılarak tüketimin sağlanması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Leblebicioğlu, yaz aylarında enfeksiyona bağlı besin zehirlenmelerin çok sık görüldüğünü belirterek “Tatilinizin kabusa dönüşmemesi için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin” uyarısında bulundu.

Haber Linki: Posta Gazetesi