0-850-8855519

Blog

25 Şub 2021

Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

Samsun’dan tek hekim
Türkiye’den 857 bilim insanının bulunduğu listede, Samsun’dan tek hekim olarak VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu yer buldu. Google Scholar h-indeksi 50 olan Prof. Dr. Leblebicioğlu’nun özellikle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı, hastane enfeksiyonları ve viral hepatitler konularında çalışmaları bulunmaktadır.

Stanford Üniversitesi’nden Dr. John PA Ioannidis, K. W. Boyack ve J. Baas tarafından gerçekleştirilen ve dünyanın en prestijli dergileri arasında yer alan PLOS Biology dergisinde yayımlanan makalede “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi yer aldı. Yaklaşık 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen çalışmada dünya çapında yapılan bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sayısı, yazar sırası ve kendine atıf oranı gibi değişkenler dikkate alınarak ilk yüzde 2’lik dilime giren 160 bin araştırmacı belirlendi.

Türkiye’den daha fazla bilim insanı bu listeye girecektir
Bu özel listede yer aldığı için gururlu ve mutlu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu “Bu başarıda emeği geçen yurt içindeki ve dışındaki tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Genç meslektaşlarımız, ekip çalışmasını artırarak, etki değeri yüksek dergilerde makale yayınlayarak daha çok başarılara imza atacaktır. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’den daha fazla bilim insanının bu listeye gireceğini inanıyorum“ dedi.

Kaynak: Samsun Net Haber