0-850-8855519

Blog

11 Ara 2022

Seyahat Enfeksiyonlarını ne kadar önemsiyoruz?

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) ile Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID) tarafından 16-18 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul’da  düzenlenen Seyahat Enfeksiyonları Kursuna sekiz farklı ülkeden 27 konuşmacı ile beş kıtadan, 27 farklı ülkeden 56 kursiyer katıldı. Bu boyutta bir kurs hem ülkemiz hem de Avrupa Enfeksiyon Derneği açısından bir ilk idi. Kursta seyahat ile ilişkili enfeksiyonların özellikleri farklı yönleri ile ele alınmış, kurs içeriği interaktif olgu sunumları ile zenginleşmiştir.

Dünya Turizm Organizasyonu göre bu yıl tüm dünyada yaklaşık bir milyar insan seyahat etmiştir ve seyahat eden insan sayısı ise her yıl % 4 artmaktadır. Türkiye turizm açısından en fazla al ziyaret edilen ülkeler içine yedinci sırada yer almaktadır. Türkiye’ye yapılan turistik ziyaretlerde artmaktadır. 2010 yılına göre 2011 yılında %10 turist sayısında artış olmuştur. Ülkemizden de gerek gezi gerek iş amaçlı farklı ülkelere seyahatler artmıştır.

Günümüzde seyahatler ile enfeksiyonlar çok kolay ve hızla yayılabilmekte ve tüm dünyayı etkileyebilmektedir. Yakın zamanda gördüğümüz önemli örnekler SARS, kuş gribi ve domuz gribidir. Seyahat enfeksiyonu denilince akla en fazla sarıhumma, Ebola gibi korkutucu hastalıklar gelmektedir ama en sık görülen seyahat enfeksiyonu ishallerdir. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonları, sıtma ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar da sık görülmektedir. Seyahat enfeksiyonları ile ilgili yanlış bir inanışta gelişmiş ülkelere gidildiğinde seyahat enfeksiyonu olmayacağıdır ama gelişmiş ülkelerde de ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara yakalanmak olasıdır. Seyahate çıkacak kişiler gittikleri yerde temiz su kullanmaya dikkat etmeli, içmek için şişe suyu (kapalı sular) kullanmalıdır, uygun koşullarda hazırlanmamış buzlarda enfeksiyon bulaşında rol oynayabilir. sokakta veya açıkta satılan gıdalar, çiğ tüketilen, pişirilmemiş veya az pişirilmiş yiyecekler yenilmemelidir. Yine temizlenmesi güç olabilecek salata gibi yiyecekleri tüketmekten kaçınmalıdır. Seyahat sırasında hayvanlarla temastan kaçınılmalı, nehir ve göllerde yüzülmemelidir. Her fırsatta eller yıkanmalıdır.

Seyahata çıkacak kişilerde ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi bulaşıcı enfeksiyonlar mevcut ise seyahat ertelenmeli veya seyahat sıraısnda başkalarına enfeksiyonu bulaştırmamak için gerekli önlemler alınmalıdır.

Seyahat edecekler yanlarında, antiseptikli solüsyon, su temizleme tableti veya damlaları, yara bandı, gazlı bez, elastik bandaj, sinek ve böcek kovucular, ağrı kesici, hekimin tavsiye ettiği antibiyotikleri içeren bir sağlık çantası taşıyabilirler.

Gidilecek ülkelerde farklı hastalıklar olabilir bu nedenle ülkenin özelliklerine göre spesifik önerilerde değişmektedir. Örneğin, Afrika’da farklı ülkelerde sıtma, menenjit, sarıhumma yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle sıtmadan profilaktik ilaç kullanarak, sarıhumma ve menenjitten ise aşılanarak korunulabilir. Gidilecek yerin özellikleri, iklim koşulları, mevsim şartları, sık görülen hastalıklar, seyahatin amacı, süresi, gidilecek ülkede konaklanacak yer gibi faktörlere göre alınacak önlemler farklılık göstermektedir. Ayrıca bebekler, çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve gebeler seyahat enfeksiyonları açısından riskli altındadırlar. Bu tür spesifik öneriler için mutlaka bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına danışılmalıdır. Seyahat öncesi kullanılacak aşıların etkili olabilmesi için seyahatten 4-6 hafta önce seyahata çıkacak kişilerin sağlık durumu değerlendirilmelidir. Seyahat öncesi diş sorunları dahil mevcut hastalıklar için hekim kontrolünden geçilmelidir.

Türkiye’de seyahat enfeksiyonlarının göz ardı edilmektedir, bize bir şey olmaz inancıyla seyahat edilmekte, kimi zaman seyahat için yapılan önerilere uyulmaması nedeniyle ölümcül tablolarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle seyahat enfeksiyonları ile ilgili danışmanlık alınmasından yarar bulunmaktadır.

9 Aralık 2012