0-850-8855519

Haberler

28 Eyl 2019

Sinoplu aile hekimlerine Liv Hospital’dan eğitim

Sinoplu Aile Hekimlerine Liv Hospital’dan Eğitim

Liv Hospital Samsun hekimleri, Sinop’ta aile hekimlerine yönelik düzenlenen toplantıda ‘antibiyotik kullanımı’ ve ‘astım’ konularında bilgilendirmelerde bulundu.

Sinop’ta görevli aile hekimlerine yönelik eğitim programı gerçekleştirildi. Eğitimde Liv Hospital Samsun Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu ve Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Aziz Uluışık, ‘antibiyotik kullanımı’ ve ‘astım’ konularında sunum yaptı.

Uzm. Dr. Aziz Uluışık, “Öksürük, nefes darlığı, hışıltılı solunum ve göğüste sıkışma hissi astım belirtileridir” dedi.

‘ANTİBİYOTİĞİ İYİLEŞTİM’ DİYE ERKEN KESMEYİN

Mevcut antibiyotikleri akıllıca kullanmanın hem hayat kurtarıcı hem de toplum sağlığı açısından önemli olduğunu işaret eden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu ise antibiyotiklerin mutlaka reçete ile alınması, asla saklanmaması ve başkalarıyla paylaşılmaması gerektiğini söyledi. Leblebicioğlu, “Antibiyotiklerin önerilen ve doğru dozda kullanılması önemlidir. Kimi zaman şikayetleri azalan veya kaybolan hastalar ‘iyi oldum’ düşüncesi ile antibiyotik tedavisini sonlandırabiliyor ve dozu azaltabiliyor. Bu durumda tekrarlayan enfeksiyonlar görülebilir. Kararı mutlaka hekim tarafından verilmeli” diye konuştu.

Tek doz antibiyotik alınınca ateşin düşeceği ve hastalığın iyileşeceği yönünde yaygın bir yanlış kanaat olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Leblebicioğlu, şöyle konuştu; “Özellikle kış aylarında antibiyotikler ateş düşürücü, ağrı kesici, kırgınlık giderici niyetiyle kullanılmaktadır. ‘Bir antibiyotik alalım, şikayetler geçmezse doktora muayene oluruz’ düşüncesi de olası yan etkileri ve hastalığın ilerlemesi gibi istenmeyen durumlara yol açabilir.”

Haber Linki: Halk Gazetesi